İçerik Yazarı Nasıl Çalışır?

28.08.2020
248
İçerik Yazarı Nasıl Çalışır?
REKLAM ALANI

İçerik yazarlığı

Son zamanların en gözde mesleklerinden bir olma özelliğini taşımaktadır. Özellikle yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorsanız, imla ve dil bilgisi kurallarına hakimseniz sizde çeşitli konularda içerikler hazırlayabilirsiniz. İçerik yazarı olarak çalışmak istiyorsanız ya da içerik yazarı olarak çalışmakta iken kafanıza takılan bazı sorular varsa bu yazımızda içerik yazarının nasıl çalıştığı konusunda bilgiler sunacağız:

Freelance Çalışma

İçerik yazarı olmanın en büyük avantajı kuşkusuz ofis ve iş yeri ortamından bağımsız şekilde çalışma imkanı olmasıdır. İçerik yazarı olarak tek yapmanız gereken yazılarınızı birlikte çalıştığınız içerik ajansları ya da müşterilerinize zamanında, istenilen şekil ve kalitede sunabilmektir.

İş Disiplinine Sahip Olmak

İçerik yazarı olarak her ne kadar freelance olarak çalışıyor olsanız bile, belli bir iş disiplini olmadan bu işi sürdürmeniz mümkün olmamaktadır. Çünkü sizden içerik yazısı bekleyenler, zamana karşı yarışmaktadır. Eğer içerik yazarı, yazılarının zamanında teslimini sağlamazsa bu hem içerik yazarı için, hem de müşteri için sorunlar doğuracaktır. Bu nedenle içerik yazarının zamanında teslim edemeyeceği işleri almamasında fayda vardır.

Farklı Tarzlarda Yazabilmek

İçerik editörü ya da müşterilerinizin sizden istediği alana uygun olarak içerikler hazırlayabilmelisiniz. Örneğin sosyal medyada bir içerik hazırlayacaksanız, ona uygun konuşma dilinde içerikler hazırlarken; satışa yönelik içerikler hazırlayacaksanız daha kısa ve net, müşteriyi ikna edebilmeyi hedefleyen yazılar hazırlamalısınız.

Araştırma Yapmak

İçerik yazarı hazırlayacağı konu hakkında yazım öncesi arama motorlarından gereken araştırmaları yapmalıdır. İçerik yazımında doğru anahtar kelimelerin kullanılması yazının kalitesi açısından oldukça önem arz etmektedir. Bu nedenle konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmak, sizin profesyonel bir içerik sunmanızı sağlayacaktır.

Özgün İçerikler Üretmek

Bilindiği üzere intihal ciddi bir suçtur. Bu nedenle internette araştırma yaparken faydalandığınız içerikleri aynen, değiştirmeden asla kullanmamanız gerekmektedir. Aksi takdirde kopya içerik üretmiş olursunuz. Bu sizi hem yasalar önünde suçlu duruma düşürür, hem de içerik ajansları ve müşteriler kopya içerik üreten kişilerle bir daha çalışmak istemezler.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

İçerik yazarı olarak çalışmak için SEO konusunda gerektiği kadar kendinizi geliştirirseniz ürettiğiniz içerikler daha profesyonel olacaktır. Hazırladığınız içeriklerin arama motorlarında üst sıralarda bulunabilir özellikte olması gerekmektedir. Bunu sağlamanız için doğru anahtar kelimeleri kullanmanız oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra sosyal medyanın doğru biçimde kullanımı, ve güvenilirliği kanıtlanmış sitelerde içeriğinize link verilmesi oldukça önemlidir.

Sürekli Gelişime Açık Olmak

İçerik yazarı, sürekli gelişime açık olarak kendini yenilemelidir. Mesleği hakkında gelişmeleri takip etmeli ve ona göre yazılarının kalitesini arttırmalıdır. Farklı dillerde kendini geliştirerek, yabancı dilde içerik yazarı olarak da çalışabilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.