SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

23.09.2020
394
SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?
REKLAM ALANI

SEO uyumlu makale, arama motorlarının istediği kriterlere uygun ve web sitenizin sıralamasını ciddi oranda etkileyen yazılardır. Bunu daha iyi anlayabilmek için öncelikle SEO’nun ne olduğunu bilmek gerekir.

SEO Nedir?

SEO’nun açılımı “Search Engine Optimization” şeklindedir. Bunu Türkçe’ye çevirdiğimizde “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelir. Yani web sitenizin arama motorlarına uygun hale getirilmesi ve bu sayede yüzbinlerce site içerisinde ön plana çıkmanız; yaptığınız SEO çalışmalarının kalitesiyle doğru orantılıdır.

SEO Konusunda Nasıl Bilgi Sahibi Olurum?

Bir web sitesi sahibinin web sitesini arama motorlarında ön plana çıkarması için ciddi bir emek sarf etmesi gerekir. SEO yapmak diye tabir edilen işi, öğrenmenin yüzlerce yolundan biri tabi ki çalışmaktır. Eğer yeni şeyler öğrenmeye açıksanız ve uzun vadede daha kalıcı sonuçlar almak istiyorsanız, online eğitim araçlarını kullanarak web sitenizi nasıl üst sıralara taşıyacağınızı öğrenebilirsiniz. Tabi bu uzun emek isteyen ve pes etmemeniz gereken bir süreçtir. Eğer kısa vadede sonuç almak istiyorsanız, sizin için bu işi yapacak kişi, ajans ve şirketlerle anlaşabilirsiniz. Fakat ne için ücret ödeyeceğinizi ve ne yapılması gerektiğini anlamak daha doğrusu kandırılmamak için konu hakkında genel bir fikrinizin olması sizin adınıza daha avantajlı olacaktır. SEO konusunda sizi istediğiniz noktaya ulaştıracak unsurlardan biri de web sitenizde bulunan içeriklerdir.

SEO Uyumlu Makale Yazımında Önemli Noktalar

Web siteniz için SEO uyumlu makale hazırlamak istiyorsanız ve eğer bunu kendiniz yapacaksanız, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle internet sitenizin amacına uygun içerikler hazırlamalısınız. Diyelim organik tarım üzerine bir siteniz varsa organik tarımın faydaları, üstün yanları, organik beslenme gibi konularda blog yazıları yayınlayabilirsiniz. Sattığınız ürünlerin nasıl bir fayda sağlayacağını bilmek, müşterilerinizin bilinçli olarak alışveriş yapmasını sağlar. Bu yazılarınızı hazırlarken önemli bir diğer nokta da hedef kitleye uygun bir şekilde içerikleri hazırlamaktır. Hedef kitleniz genellikle kadınlar ise kadınların işine yarayacak faydalı bilgileri, ön plana çıkarabilirsiniz. Örneğin; organik beslenmenin kadın hastalıklarına olan faydası, kilo vermek için organik beslenmenin önemi gibi SEO uyumlu içerik yazmak hedef kitlenizin ilgisini ve web sitenizde kalma süresini arttıracaktır.

Doğru Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelime, bir konuyla ilgili arama motorlarında en çok aranan kelime ve kelime gruplarıdır. Bu kelimeleri yazılarınızda kullanarak dikkat çekmeyi ve hedef kitlenize ulaşmayı başarabilirsiniz. Peki hangi kelimenin bizim için doğru olduğuna nasıl karar vereceğiz?

Bu kararı vermeniz için ücretli ve ücretsiz olarak planlama yapmanıza yarayacak, çok sayıda araç vardır. En çok bilinen Google Ads ile nasıl uygun kelimeleri bulacağınızı inceleyelim.

Google Ads İle Anahtar Kelime Bulma

Bu araçtan yararlanmak için Ads hesabı açmanız gerekir. Çok kısa sürede yapabileceğiniz bu işlem ile bu anahtar kelime aracını kullanmaya başlayabilirsiniz. Giriş işlemini tamamlamanızın ardından; açılan ekranda sağ üst kısımda yer alan araçlar ve ayarlar kısmına giriş yapmalısınız.

Bu kısımdan ANAHTAR KELİME PLANLAYICI seçeneğine tıklıyoruz. Burada karşınıza iki seçenek çıkar.

Yeni anahtar kelimeler keşfedin seçeneğinde size konunuzla ilgili kullanabileceğiniz sözcükler sunulur. Örneğin organik tarımdan devam edelim. Arama alanına organik tarım ifadesini yazdığınız zaman, kullanabileceğiniz farklı sözcüklere ulaşabilirsiniz. Bu kelimeler; rekabet düzeyi düşük, orta ve yüksek olarak sınıflandırılır. Ayrıca reklamlarda ve organik sonuçlarda gösterim payı gibi ekstra bilgilere de ulaşabilirsiniz. Eğer çok sayıda öneri varsa görüntülemek istediklerinizi filtreleme seçenekleri ile sıralayabilirsiniz.

Arama hacmi ve tahminleri alın seçeneği ise size kullanmayı düşündüğünüz anahtar sözcükler hakkında bilgi verir. Hangilerinde rekabetin yüksek olduğu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca Google’da reklam yatırımı yapmak istiyorsanız, bir kelimeye ne kadar bütçe ayırarak kaç tıklanma elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Anahtar Kelime Bulmak İçin Kullanabileceğiniz Diğer Araçlar

Başka web siteleri için ücretli SEO uyumlu makale yazarı olarak görev yapıyorsanız, Ahrefs, Semrush gibi farklı araçlardan da yararlanabilirsiniz. Fakat bu araçlar ücretli olduğu için kullanım şansı bulamayabilirsiniz. Bu nedenle doğru kelimeleri kullanmanın en kolay yolu, Google’da konuyu arama motoruna yazmaktır. Örneğin Google’a organik tarım yazdığınızda en alt kısımda konuyla ilgili en çok aranan sözcük grupları yer alır. Bu kelimeleri kullanarak, bir yazı meydana getirebilirsiniz. Fakat burada arama hacmi vb. detaylara ulaşma şansınız yoktur. Anahtar kelime dışında diğer önemli nokta web sitenizde bulunan yazıların özgünlüğüdür.

Özgün Makale Yazımı

İnternet sitenizde yer almasını düşündüğünüz yazıların ÖZGÜN bir şekilde yazılması, çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kopya içerikler nedeniyle web sitesinin kapatılmasıyla sonuçlanabilecek sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle yazdığınız ya da yazdırdığınız içeriklerin özgünlüğünden emin olmadan web sitenizde yayımlamamalısınız.

Özgün Makale Nasıl Yazılır?

  1. Özgün bir içerik oluşturmanın en temel yolu araştırarak yazmaktır. Tek bir web sitesine bakarak ve değiştirerek yazdığınız makaleler de kopya olarak değerlendirilir. Bu nedenle birkaç kaynaktan araştırarak ve kendi yorumunuzla yepyeni cümleler ortaya çıkarmalısınız.
  2. Yazılarınızı tamamladıktan sonra gerekli kontrolleri yapmalısınız. Kopya olup olmadığını tespit etmek için kullanabileceğiniz çok sayıda kontrol programı vardır. Fakat bunlardan bazıları kopya olsa dahi tespit edemeyebilir. Bu nedenle güvenilir bir kopya kontrol programı tercih edilmelidir.
  3. Eğer web sitenize içerik oluşturması için başka birisiyle anlaştıysanız size sunulan yazıları kontrol etmeden yayımlamamalısınız.

ÖNEMLİ NOT: ÖZGÜN MAKALE, BİR YAZIYI DEĞİŞTİREREK YAZMAK DEĞİLDİR.

Başlıklar Nasıl Olmalı?

SEO uyumlu makale nasıl yazılmalı konusunda birçok detayı öğrendik. Fakat iyi bir yazı ortaya koymak için vermemiz gereken başka detaylar var. Bunlardan biri de başlıklar. Başlıkları belirlerken H1, H2, H3 başlık etiketlerini kullanmanız gerekir. Bu etiketler web sitenizin ne ile ilgili olduğunun, arama motorları botları tarafından anlaşılması için önemlidir. Başlıkları da anahtar kelimelerden seçebilirsiniz. Hepsini bu şekilde yapmasanız bile bazılarına uygun anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Tabi anahtar kelimeleri anlamsız bir şekilde sıralamak size hiçbir katkı sağlamaz. Başlıkların belirli bir sıralama içerisinde ilerlemesi ve hangi başlığın H2 hangi başlığın H3 olduğuna doğru karar verilmesi, son derece önemlidir. Başlıkları oluşturduktan sonra içeriğinizin de başlığıyla uyumlu olması gerekir. Çok uzun metinler oluşturmak yerine ayrı başlıklar altında daha kısa içerikler oluşturmak, hem okuyucuyu sıkmaz hem de SEO uyumlu makale yazımında daha etkili bir yol olur.

Metin Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

İnternet sitelerinde yer alan içeriklerin uzunluğu ya da kısalığı konuya göre belirlenmelidir. Standart bir uzunluk belirlenmemiştir. Fakat arama motorları daha uzun ve daha çok bilgi veren içeriklerden hoşlanır. Uzun metinler, ziyaretçilerinizin web sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlar. Fakat sırf uzun olsun diye de alakasız yazıları ya da aynı şeyleri arka arkaya sıralamamak gerekir. Anlamlı bir içerik oluşturacak şekilde başlıklara ayırdığınız metinlerinizi, SEO uyumlu resimlerle destekleyerek okuyucunun sıkılmasını önleyebilirsiniz.

ÖZETLE

  • Hangi anahtar kelimeleri kullanacağınıza doğru karar verin.
  • Özgün ve kaliteli içerikler hazırlayın.
  • Okuyucuyu sıkmamak için görsel kullanın.
  • Profesyonel SEO uyumlu makale için ekibimizden profesyonel hizmet alın.
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.