WordPress Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

28.08.2020
349
WordPress Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

WordPress resim optimizasyonu nedir?

sorusuna cevap arıyorsanız eğer yazımızı okumalısınız. Sitenize yüklediğiniz resimlerin boyutları, dosya biçimleri gibi birçok düzenleme resim optimizasyonu için gereklidir. İçeriklerinizde kullandığınız resimler, Google aramalarınızda üst sıralarda yer alabilmenizi sağlaması açısından son derece önemlidir.

WordPress Resim Formatı

Genellikle resimlerde kullanılan iki tür format bulunmaktadır. Bunlar jpeg ve png formatlarıdır. İkisininde kullanım alanları ve avantajları farklıdır. Jpeg daha küçük boyutta yer kaplar, kalitesi daha fazladır, tekrar boyutlandırmak ve sıkıştırmak istediğinizde çok büyük kayıplara uğramaz. PNG formatlı resimler ise daha küçük resimler için tercih edilmelidir. Dosya boyutu daha büyük olduğundan çok fazla tavsiye edilmemektedir.

WordPress Resim Boyutları

Web sitelerinizde kullanacağınız fotoğrafları belirledikten sonra sıra bu fotoğrafları boyutlandırmaya gelecektir. WordPress resim boyutlandırma işlemlerinizde, eğer kullanacağınız fotoğraflar kaliteli bir yapıya sahipse sorun yaşamazsınız. Fakat küçük ve kalitesiz bir fotoğrafı kullanmak istediğinizde boyutlandırma işlemleri sizin için sıkıntılı bir süreç olabilir. Çok büyük boyutlu fotoğraflar kullanmanız durumunda sayfa hızınızda sıkıntı meydana gelebilir. Sayfanıza giren kullanıcılar hız probleminden dolayı sayfayı bir daha ziyaret etmekte tereddüt yaşayabilir. Kullanacağınız resimlerin istediğiniz biçimde görüntülenebilmesi için thumbnail tekniği kullanabilirsiniz.

Thumbnail Nedir?

Boyutları büyük olan fakat kullanmak istediğiniz görselleri, küçük ön izleme resimleri kullanarak görüntülemeye yarayan bir yöntemdir. Bu sayede ilgilendiğiniz resmi birçok resim arasından kolayca seçebilirsiniz. Fotoğraf düzenleme uygulamaları vasıtasıyla resimlerinize thumbnail yapabilirsiniz.

WordPress Resim Kalitesi

WordPress web sitenizde kullandığınız resimlere uyguladığı optimize işlemleri yoluyla resimlerinizin kalitesini düşürebilir. Web site resim optimizasyonu için resim yükleme işleminizi gerçekleştirdikten sonra dilerseniz görüntü ayarlarında değişikliklere gidebilirsiniz. Photoshop’ta jpeg formatlı resimlerinizi oluştururken kaliteyi 8’e düşürürseniz boyutu daha küçük ve kaliteli görsellere ulaşabilirsiniz. Piksel kalitenizide düşürerek web sitesi hızınızın azalmasına engel olabilirsiniz.

CSS Sprite Tekniği

CSS Sprite Tekniği yoluyla resimlerinizin birleşerek tek bir resme dönüşmesini sağlayabilirsiniz. WordPress resim kalitesi için bu tekniği kullanarak resimlerin hızlı bir şekilde gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Resimlerin kapladığı alanları azaltabilirsiniz. WordPress’te bulunan eklentiler ve bazı web siteleri yoluyla bu teknikten faydalanabilirsiniz.

SEO Resim Optimizasyonu

Resimleri Google aramalarında kullanıcıların karşısına çıkacak şekilde adlandırırsanız, SEO bakımından avantaj sağlamış olursunuz. Örneğin kek kalıbı satışı yapıyorsanız kek kalıbınız adını kek- kalibi.jpg şeklinde girerseniz Google aramalarda bulunabilirliğiniz artabilir. Yine görsellerinize açıklayıcı başka bilgilerde ekleyebilirsiniz.

WordPress Galeri Eklentileri

WordPress resim optimizasyon eklentisi kullanarak WordPress’te bulunan resimlerinizin nasıl sergileneceği konusunda çeşitli tercihler yapabilirsiniz. İleri geri seçenekleri, slayt şeklinde gösterim, fotoğraf üzerine tıklandığında geçişlerin olması gibi seçeneklerden dilediğinizi ayarlamak için wordpress eklentilerini kullanabilirsiniz. Envira, NextGen Pro, Lightbox en bilinen WordPress galerileridir.

Galeri Eklentisi Seçerken Dikkat Edilecekler

Hangi galeri eklentisini seçeceğinize karar verirken beklentilerinize göre bir eklenti tercih edebilirsiniz. Eklentiyi seçerken kullanıcı sayısına bakarak beğenilirliğini inceleyebilirsiniz. Bir eklentiyi ne kadar çok kullanıcı tercih etmişse o kadar çok beğenildiği anlamına gelmektedir. İhtiyacınız olan efekt, geçiş türleri, animasyon ve slayt özellikleri sağlıyor mu? Bu noktada dikkatli olmalısınız. SEO resim optimizasyonu açısından hız bir başka önemli konudur. Resimlerin hızlı bir şekilde yüklenmesine dikkat etmelisiniz. Eklenti kullanım açısından rahatlıkla kullanacağınız bir yapıda olmalıdır.

Envira Gallery WordPress Galeri Eklentisi

Web sitesi fotoğraf boyutları düzenlemek için en sık kullanılan galeri eklentisi denilince ilk akla gelen Envira’dır. Birçok işlemi bu eklenti üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu eklenti ile aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

 • Sürükle ve bırak fotoğraf galerisi oluşturabilirsiniz.
 • % 100 Mobil Uyumlu resimler elde edebilirsiniz.
 • Özel olarak tasarlanmış WordPress şablonlarından yararlanabilirsiniz.
 • Albümler – Fotoğraf galerilerinizi kolayca düzenleyebilirsiniz.
 •  Video galerinize YouTube, Vimeo, Wistia ve diğer videoları ekleyebilirsiniz.
 • Filigran kullanarak görüntülerinizi hırsızlığa karşı koruyabilirsiniz.
 • Slayt gösterileri ekleyebilirsiniz.
 • Fotoğraflarınızı SEO uyumlu hale getirebilirsiniz.
 • Fotoğraflarınızı birden çok sayfada yayınlayarak, sayfa hızınızı arttırabilirsiniz.
 • Bu WordPress resim eklentisi içeriğinde bulunan şifre koruması  sayesinde fotoğraflarınızı güvene alabilirsiniz.
 • Web sayfalarınızdan bağımsız galeriler oluşturabilirsiniz.
 • Pinterest erişiminizi artırmak için Pinterest Pin It düğmesini ekleyebilirsiniz.
 • Instagram resimlerinizi web sitenize ekleyebilirsiniz.
 • Resimlerinizi yeniden boyutlandırarak wordpress resim isimlerini değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Zip dosyaları ile fotoğraflarınızı sıkıştırabilirsiniz.

NextGen Pro WordPress Galeri Eklentisi

Envira’da yer alan birçok özellik NextGen’de yer almaktadır. Bunun yanı sıra ekstra özelliklerde yer almaktadır. Bu özelliklerden en önemlisi ecommerce özelliğidir. Bu özellikle fotoğraf albümünde yer alan fotoğrafları satma imkanına sahipsiniz. Nextgen eklentisi ile sitenizi ziyaret eden kişiler galeride bulunan fotoğrafların her birine ayrı ayrı yorumlar yapabilir. Yine yapılan yorumlar diğer ziyaretçiler tarafından okunabilir. Galeride bulunan resimlerdeki paylaşma butonu ile resimler ziyaretçiler tarafından paylaşılabilir. Dilerseniz açıklama kısmı ile bütün fotoğraflarınızın altına çeşitli yazılar ekleyebilirsiniz. NextGen’in temel özellikleri şu şekildedir:

 • Birçok temada problemsiz olarak çalışabilir.
 • Flash desteğiyle galeri özelliği kullanılabilir.
 • Bu resim optimizasyon programı mobil uyumlu bir sisteme sahiptir.
 • Birden çok resim aynı anda eklenebilir.
 • Galerileriniz için şifre oluşturabilirsiniz.
 • Resimlerde firma logonuzu kullanabilirsiniz.
 • Galerileri slayt olarak görüntüleyebilirsiniz.

Nextgen’in karışık yapısı bir dezavantaj olarak düşünülebilir. Onun dışında oldukça zengin bir galeri eklentisidir.

WordPress Foo Gallery

Foo Gallery’nin birçok özelliğiyle resimlerinizi düzenleyebilirsiniz. Canlı ön izleme, basit sayfalama, retina ve baş parmak tırnağı tanıma desteği bulunmaktadır. Galerinize video ekleyebilirsiniz. Uygulamayı çalıştırmanıza gerek kalmadan özelliklerini kullanabilme şansına sahipsiniz. Sürükle ve bırak yöntemi ile galerinizin düzenlemelerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Birbirinden güzel şablonlarla galerilerinizi renklendirebilirsiniz.

Portfolio Gallery

Profesyonel galeriler elde etmeniz için kullanacağınız bu eklenti ile görsellere açıklamalar, yazılar ve linkler ekleyebilirsiniz. Bu eklenti ile görsellerinizi hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz. Farklı görüntüleme seçeneklerinden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Gmedia Gallery

WordPress resim düzenleme eklentisi olarak tercih edebileceğiniz bu eklentiyle tam boyutta görüntüleme yapabileceğiniz gibi fotoğrafları sosyal medyadan paylaşma seçeneği sunabilirsiniz. Video oynatıcı ve müzik oynatıcı seçeneklerini resimlerinize ekleyebilirsiniz.

WordPress için Ücretsiz İmaj Sıkıştırma Eklentileri

WordPresste yer alan bu eklentilerle resimlerinizi uygun boyutlara getirerek web sayfalarınızı görsel açıdan daha kullanışlı bir hale dönüştürebilirsiniz.

WP Smush Pro Eklentisiyle Resimleri Sıkıştırma

Özellikle büyük boyutlu görselleri, sitenizin hızını yavaşlatacağından ve SEO  performansınızı etkilememesi açısından sıkıştırarak kullanmamız gerekmektedir. WP Smush kullanımı sayesinde fotoğraflarınızı kolay bir şekilde sıkıştırabilirsiniz. Bu eklenti yoluyla resimlerinizin çözünürlüğünü düşürebilirsiniz.

EWWW Image Optimizer

Bu eklenti  yüklediğiniz görüntülerde otomatik olarak optimize uygulamaları gerçekleştirmektedir. En iyi dosya formatını tespit ederek o formatta ve en uygun boyutlarda resimlerinizi düzenler. Bu uygulamalar sırasında herhangi bir kayıp yaşamazsınız.

Compress JPEG & PNG

WordPress resim optimizasyonu için ücretsiz bir şekilde oluşturacağınız TinyPNG hesabı ile bu eklentiyi kullanarak aylık 100 resim sıkıştırma hakkınız bulunmaktadır. Sıkıştırma ayarlarını istediğiniz şekilde yaparak bütün resimlerinizin ayarlarınıza uygun şekilde sıkıştırılmasını sağlayabilirsiniz.

reSmush.it Image Optimizer

5 MB boyutunda olan resimleri sıkıştırmak için kullanılan bir araçtır. Ücretsiz olarak çalışmaktadır.

Diğer Resim Optimizasyon Araçları

WordPress eklentileri dışında resim optimizasyonu yapabileceğiniz birçok bilgisayar programıda bulunmaktadır. Adobe Photoshop, Gimp, Affinity, Photo, NET gibi programlar yoluyla web sitelerinize uygun görseller elde edebilirsiniz. Bunların dışında resim optimizasyonu için kullanabileceğiniz araçlarda bulunmaktadır.

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop ile resimlerinizi uygun şekilde boyutlandırabilirsiniz. Bunun dışında web sitenizde kullanacağınız fotoğraflarınıza renklendirme, efekt ekleme, montaj gibi birçok işlemi gerçekleştirme imkanına sahipsiniz.

ImageOptim

Resim optimizasyon programı olarak kullanabileceğiniz Imageoptim, görsellerinizi sıkıştırmak amacıyla kullanabileceğiniz ve web sitesi üzerinden hizmet sağlayan bir uygulamadır. Resimlerinizde %60 ile 70’e varan sıkıştırmalar yapabilmektedir.

Optimizilla

Program yüklemeden jpg ve png formatındaki resimlerinizi sıkıştırmanızı sağlayan bir araçtır. %5’ten %75’e kadar sıkıştırmalar yapabilmektedir. Toplu olarak sıkıştırma işlemi yapmanıza olanak sağlamaktadır.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.